Prancūzų institutas Lietuvoje kviečia į paskaitų ciklą skirtą didiesiems XXI amžiaus įtrūkiams. Pirmoji paskaitų ciklo dalis vyks balandžio 24 ir 25 d. Nacionalinėje Mažvydo bibliotekoje. Rašytojas Eugene Ebodé ir sociologas Francois Héran kalbės šia tema remdamiesi mūsų dienų aktualijomis.
Balandžio 25 d., 17.30 val. Nacionalinėje Mažvydo bibliotekoje
François Héran paskaita: Europos susiskaldymas „migrantų krizės“ akivaizdoje: analitinė esė.
Per ketverius metus (2015 – 2018) nuo Artimųjų Rytų ir Afrikos kyšulio prieglobsčio prašytojų antplūdžio, Europos Sąjungos šalys užregistravo beveik 4 mln. prieglobsčio prašymų, iš kurių daugiau kaip 40% Vokietijoje, 10% Prancūzijoje, 10% Italijoje ir tik 8% 11-oje valstybių narių iš buvusio komunistų bloko. Elgesio skirtumai toliau didėja, kai svarstome prieglobsčio prašymų nagrinėjimą atsižvelgdami į priimančiųjų šalių gyventojų skaičių. Kaip paaiškinti, kad Europos Sąjunga taip susiskaldė dėl prieglobsčio klausimo? Kodėl vyksta šis kurčiasis dialogas tarp Rytų ir Vakarų Europos, taip pat tarp Šiaurės ir Pietų? Remdamasis faktais, François Héran išnagrinės pasiūlytus paaiškinimus. Jis pristatys geografinius, istorinius, kultūrinius ir sociopolitinius veiksnius, kurie linkę formuoti viešąsias diskusijas dėl migracijos keturiuose Europos kampeliuose.
Gimė 1953 m., baigė aukštąją mokyklą École normale supérieure. François Héran įgijęs filosofijos dėstytojo laipsnį (1975), parašęs antropologijos disertaciją Aukštojoje socialinių mokslų mokykloje (ENSS) (1979) ir įgijęs daktaro laipsnį Paris Descartes universitete (1996). Jis laimėjo Zellidja stipendijas savo tyrimams Egipte (1969) ir Libane (1970). Po ketverių metų tyrimų Ispanijoje ir Bolivijoje pradėjo dirbti Nacionaliniame demografijos tyrimų institute (INED) ir Nacionaliniame statistikos ir ekonomikos tyrimų institute (INSEE), kur atliko tyrimus apie prancūzų socialumą (1982), porų formavimąsi (1984), šeimų švietimo pastangas (1992), rinkėjų aktyvumą (1995-1998) ir šeimos klausimyną susijusi su 1999 m. gyventojų surašymu. Jis vadovavo INSEE demografiniams tyrimams nuo 1993 m. iki 1998 m. Nuo 199 m. iki 2009 m. vadovavo INED institutui.
2008 m. liepą buvo išrinktas asociacijos European association for population studies (EAPS) prezidentu.
Nuo 2010 m. balandžio mėn. vadovauja Sorbonne Paris Cité universiteto Mokslo ir pedagogikos orientavimo tarybai. Šiuo metu dėsto Aukštojoje politikos mokslų mokykloje Sciences Po, Aukštojoje socialinių mokslų mokykloje (EHSS) ir Lundo universitete Švedijoje.
2017 m. birželį buvo išrinktas Collège de France Migracijos ir visuomenės katedros profesoriumi, vadovauja Institut Convergences Migrations.
François Heran tyrimų kryptys: tarptautinės migracijos priežastys ir pasekmės, giminystės sistemų formalizavimo istorija nuo Romos teisės iki šių dienų, sociologinių veiksmų teorijų istorija, kalbų evoliucija Prancūzijoje.