Lapkričio 25 d. VU prof. dr. Vytautas Bikulčius paskaitoje Mediatekoje pristatė geriausias šių metų prancūzų literatūros knygas, atskleidė premijų dalybų peripetijas ir papasakojo naujausias prancūzų literatūros tendencijas.
Prancūzijos literatūrinis rudens sezonas, prasidedantis rugpjūčio mėnesio antroje pusėje, kai leidyklos tiesiog užverčia knygynus naujomis knygomis, tikėdamos susilaukti ne tik skaitytojų dėmesio, bet ir suvilioti literatūros premijų žiuri, baigiasi lapkričio mėnesį, kai yra paskiriamos penkios garbingiausios – brolių Goncourt՚ų, Théophraste՚o Renaudot, Femina, Médicis ir Interallié – Prancūzijos literatūros premijos. Šiemet šių premijų žiuri pavyko atrinkti savo laureatus iš 521 romano, kurie pasirodė šį rudenį Prancūzijoje.
PRIX FEMINA 2021
Clara Dupont-Monod
S‘adapter
Prancūzų leidėjos ir žurnalistės knyga, spalio 25 dieną įvertinta viena iš prestižiškiausių Prancūzijos literatūrinių premijų Femina. Šis romanas sudarytas iš trijų dalių – „Vyresnysis“, „Jaunėlė“ ir „Paskutinysis“. Šeimoje gimus neįgaliam kūdikiui dėmesys krypsta į kitų tos šeimos vaikų reakcijas. Sulaukęs dešimties metų, jaunėlis, būdamas visiškai paralyžiuotas, negirdintis bei nematantis, miršta. Tėvai, nepaisydami gniuždančių išgyvenimų, pasiryžta turėti dar vieną vaiką. Jis gimsta visiškai sveikas. Vis dėlto, suprantama, kad ir jo gyvenimas yra paveiktas neįgalaus brolio ir jo mirties, pirmiausia dėl to, kad jei ne tragiškos aplinkybės, jis, greičiausiai, net nebūtų gimęs. Autorė šiai istorijai papasakoti renkasi įdomius sprendimus – romane nėra paminimas nei vienas vardas, o kūrinio pasakotojai yra Sevenų kalnuose esančios sodybos tvoros akmenys. Ar išdrįsite perskaityti akmenų pasakojamą, tačiau tokią aktualią mums, žmonėms, istoriją?
Prancūzų instituto Mediatekoje arba Culturethèque
PRIX INTERALLIE 2021
Mathieu Palain
Ne t‘arrête pas de courir
Interralié premija šiemet suteikta žurnalistui Mathieu Palain už jo dokumentinį pasakojimą „Bėk ir nesustok“. „Norėjau, kad jis pasikeistų. Kad iš to išbristų. Kad nustotų vogti ir taptų olimpiniu čempionu. Aš svajojau. Atsisakiau matyti realybę, nors jis nuo manęs jos ir neslėpė“ – taip apie savo knygos herojų – Prancūzijos 400m bėgimo čempioną, penktą iš aštuoniolikos vaikų šeimos, Toumany Coulibaly, atsiliepia autorius. Pokalbiai su atletu, kuris šiuo metu savo laiką leidžia kalėjime, nes vaikystėje pradėjęs vogti, negali nustoti to daryti net turėdamas žmoną, vaiką ir didelį potencialą pasiekti aukštų rezultatų sporte. Tarp dviejų vyrų užsimezga draugystė. Ar ji padės atsisakyti pačiam Toumany ir kitiems toksiško įpročio?
Netrukus bus Prancūzų instituto Mediatekoje
GRAND PRIX DU ROMAN DE L’ACADÉMIE FRANÇAISE 2021
François-Henri Désérable
Mon maître et mon vainqueur
2019 metais Vilniaus knygų mugėje apsilankiusio ir savo romaną „Toks ponas Piekelnis“ pristačiusio autoriaus naujausias kūrinys apdovanotas Prancūzijos Akademijos didžiuoju prizu. Su geru humoru parašytas romanas pasakoja autoriaus istoriją, kuris yra prašomas laikytis teisingumo, kai suimamas jo geriausias draugas. Kaip rašoma knygos anotacijoje, naujajame savo romane Désérable’is leidžia suvokti jautrią meilės kančių realybę. Pasak kritiko Philippe Chauche, šis romanas patvirtina rašytojo talentą, jo aistrą istorijai. Tekstas plaukia lengvai, viskas yra ryšku, tiek džiaugsmas, tiek intriga.
Prancūzų instituto Mediatekoje arba Culturethèque
PRIX GONCOURT 2021
Mohamed Mbougar Sarr
La Plus Secrète Mémoire des hommes
Šių metų Goncourt premija skirta rašytojo Mohamedo Mbougar Sarro romanui La Plus Secrète Mémoire des hommes. Tai ketvirtasis jauno, iš Senegalo kilusio rašytojo romanas, šiemet pristatytas keturioms iš penkių pagrindinių Prancūzijos literatūros premijų. Jame pasakojama apie jauną Senegalo rašytoją Diégane Latyr Faye, ieškantį seniau išleistos kito rašytojo, vadinamo „juoduoju Rembo”, knygos. Paieškos nuveda jį per kelias šalis, taip jis aiškinasi literatūros, kūrybos prasmę, Afrikos ir Vakarų pasaulio santykį. Nors Lietuvos skaitytojui romano tematika iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tolima, bet knygoje sutinkame daug įdomių svarstymų apie kūrybą, literatūrą, avantiūrizmą.
Štai ką apie šį romaną sako Goncourt premijos generalinis sekretorius Philippe’as Claudelis, neseniai viešėjęs Lietuvoje : „šiais metais pasirinkome jaunystę ir frankofoniją. Tai romanas su daug siužetinių linijų, parašytas muzikine kalba, kur netrūksta įvaizdžių ir metaforų, nors kartais peržengiant saiką”.
Netrukus bus Prancūzų instituto Mediatekoje
PRIX MEDICIS 2021
Christine Angot
Le voyage dans l’Est
Medicis premija šiemet skirta rašytojai Christine Angot už romaną „Le voyage dans l’Est“. Romane autorė, remdamasi savo patirtimi, nebe pirmą kartą plėtoja jai svarbią incesto temą (apie tai ji jau yra rašiusi romanuose „Un amour impossible“ ir „L‘inceste“). Žaizda vis dar negyjanti, ir pati autorė teigia jaučianti pareigą apie tai rašyti. Knygoje „Le voyage dans l’Est“ ji prisimena savo praeitį: vaikystę ir paauglystę augant be tėvo, vėliau susitikimą su juo ir kaip tėvas sukėlė jai iki šiol nenykstantį skausmą.
Prancūzų instituto Mediatekoje arba Culturethèque
PRIX RENAUDOT 2021
Amélie Nothomb
Premier sang
Renaudot premija šiais metais atiteko belgų rašytojai Amélie Nothomb už romaną „Premier sang” („Pirmasis kraujas“). Romanas dedikuotas pernai per karantiną mirusiam rašytojos tėvui, diplomatui Patrickui. Tai tarsi savotiškas dukters atsisveikinimas su tėvu, paminklas jam. Amélie Nothomb stengiasi suprasti, kas dėjosi jos tėvo galvoje ir širdyje, ir atpasakoja savo tėvo gyvenimą nuo pat jo gimimo aristokratų šeimoje iki tada, kai gimsta ji pati. Svarbią vietą romane užima 1964 m. Konge įvykusio maišto aprašymas, kuriuo metu jos tėvas, dirbęs ambasadoje, buvo keturis mėnesius laikomas įkaitu ir vedė derybas su maištininkais. Tai net 100-asis autorės parašytas romanas (išleisti kol kas 32).
Prancūzų instituto Mediatekoje arba Culturethèque