Šiuolaikinis valgymas: maisto chemijos pažanga nuo XIX a.
Istorikės Florence Hachez-Leroy paskaita.
Gegužės 24 d., trečiadienį, 17.30 val. Prancūzų institute Lietuvoje
Paskaita prancūzų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Florence Hachez-Leroy, kuri buvo pakviesta į tarptautinę chemijos istorijos konferenciją 13ICHC2023, vyksiančią Vilniaus universitete 2023 m. gegužės 23–27 d., Prancūzų institute Lietuvoje taip pat skaitys papildomą paskaitą apie maistą ir medžiagas.
XIX amžiaus sandūroje chemija patyrė radikalų pagreitį ir leido atrasti naujas medžiagas. Maisto pramonei ši pažanga naudinga, o sukurti maisto priedai leidžia geriau išsaugoti maistą ir gaminti kitaip. Kokia kaina? Tobulėjant atradimams ir vartojimui, Europos, o vėliau ir pasaulio lygmeniu buvo rengiami vis griežtesni teisės aktai, siekiant apsaugoti vartotojus nuo žemės ūkio maisto pramonės priedų pertekliaus. Dažikliai, konservantai, emulsikliai, skonio stiprikliai… tiek daug priedų, kurių naudojimas gali būti atkeliavęs iš Antikos laikų ir kurie šiandien yra būtini mūsų mityboje.
F. Hachez-Leroy – šiuolaikinių įmonių veiklos ir medžiagų istorikė ekonominiu, techniniu, socialiniu ir kultūriniu aspektu, pramonės paveldo specialistė. Naujausia jos knyga „Grėsmė maistui“ aprašo mokslo, sveikatos ir maisto istoriją, kokie maisto priedai buvo XIX ir XX a. Europoje ir JAV. Ji vadovauja ANR tyrimų programai Aliuminis, architektūra ir paveldas, XX-XXI a