Prancūzų institutas Lietuvoje kviečia į paskaitų ciklą skirtą didiesiems XXI amžiaus įtrūkiams. Pirmoji paskaitų ciklo dalis vyks balandžio 24 ir 25 d. Nacionalinėje Mažvydo bibliotekoje. Rašytojas Eugene Ebodé ir sociologas Francois Héran kalbės šia tema remdamiesi mūsų dienų aktualijomis.
Balandžio 24 d., 17.30 val. Nacionalinėje Mažvydo bibliotekoje
Eugène Ebodé paskaita: „Žmogaus pasipriešinimo galia prieš neteisybę”
„Žmogus įkalintas istorijos vingiuose yra lyg nendrė, kuri lankstoma vėjo gūsių nesulūžta.”
Paskaitos metu rašytojas Eugène Ebodé kalbės apie sukrėtimus dviem aspektais: neigiamu, bet taip pat ir teigiamu. Vis grįždamas prie mūsų šiuolaikinės visuomenės lūžių, tokių kaip vienatvė, nelygybė ir migracijos temos atmetimas. Jis taip pat kalbės apie sukrėtimus, kurie leidžia mums susidoroti su nesąžiningomis ar dramatiškomis istorinėmis situacijomis. Remdamasis tokiais pavyzdžiais, kaip Rosa Parks ir pilietinių teisių judėjimas Jungtinėse Valstijose, Mandelos pasipriešinimas prieš Apartheido politika (naujausio romano Le balcon de Dieu tema), rašytojas bandys parodyti, kad sukrėtimai yra žmogaus atsparumo ir gebėjimo pasipriešinti įrodymas.
Eugène Ebodé
Rašytojas, mokytojas Eugène Ebodé gimė 1962 m. Douala mieste Kamerūno Respublikoje. 1982 m. išvyko iš šalies į Prancūziją. 1988 m. įgijo politikos mokslų diplomą.
Eugène Ébodé įgijo prancūzų literatūros daktaro laipsnį (Université Paul-Valéry de Montpellier), baigė aukštąją komunikacijos mokyklą CELSA, Politikos mokslų institutą Aix-en-Provence mieste. Dirba literatūros kritiku šveicarų laikraštyje Le Courrier de Genève, dėsto André Chamson du Vigan licėjuje. Penkiolikos knygų autorius, daugiausia dėmesio skiria socialiniams lūžiams ir būtinybei bendradarbiauti tarpusavyje. Eugène Ébodé pagrindiniai romanai kalba apie herojiškų moterų asmenybes, tokias kaip Sovereign Magnificent, išgyvenusią Tutsi genocidą Ruandoje (Souveraine Magnifique, Gallimard 2014), amerikietę Rosa Parks (La Rose dans le bus jaune, Gallimard 2013) ar mažai žinomos Casamance Aline Sitoé Diatta vaidmenį kritikuojant kolonizaciją Senegale (La transmission, Gallimard 2002). Jo romanas „Le Balcon de Dieu“ (Gallimard, 2019) pabrėžia ir giria moterų „skaitmeninę revoliuciją“ Majote.
Eugène Ébodé yra apdovanotas ne viena premija : Eve Delacroix premija (Académie française), Yambo Ouologuem premija ir Jeand’Heurs istorinio romano premija. Eugène Ébodé buvo Cosmopolitaine laidos radijuje France Inter literatūros skyrelio apžvalgininkas. Taip pat apdovanotas Meno ir literatūros kavalieriaus ordinu (2010).
2016 m. Eugène Ébodé dalyvavo internetiniame dokumentiniame filme „Migracijos krizė ir mes“, kurį sukūrė Prancūzų institutas Lietuvoje bendradarbiaujant su Prancūzijos muziejais ir UNHCR Lietuva.
Dokumentinį filmą galite peržiūrėti http://www.institutfrancais-lituanie.info/Migracija/